چگونه یک رک IT را انتخاب کنیم -قسمت سوم

چگونه یک رک IT را انتخاب کنیم -قسمت سوم

فرآیند توصیه شده ی انتخاب رک
بر اساس اجزاء رک IT ومعیارهای ذکر شده در بالا، روند انتخاب رک به صورت ذیل پیشنهاد می گردد:
·  ویژگی های تجهیزات IT و غیر IT که در سیستم نصب می شوند
·  انتخاب ابعاد و ظرفیت باربری رک بر اساس مشخصات تجهیزات
·  انتخاب اولویت های رک
·  انتخاب لوازم جانبی رک برای power، جریان هوا، cabling management و نظارت

 

شناسایی ویژگی های تجهیزاتی که در رک نصب می شوند
بر اساس تجهیزاتی که درون رک IT نصب می شوند تصمیم گیری می شود که از رک سرور استفاده شود یا رک شبکه. رک های شبکه به دلیل نیاز به ایجاد فضای بیشتر جهت کابل کشی، عریض تر از رک های سرور می باشند. بنابراین شناسایی ویژگی های تجهیزات IT به تعیین تعدادی از پارامترهای اساسی همچون ابعاد و ظرفیت باربری رک کمک می کند. همچنین ویژگی های تجهیزات غیر IT همچون PDU رک، سوییچ انتقال خودکار (ATSUPS نصب شده در رک و غیره نیز همزمان باید مد نظر قرار گیرند.
ویژگی های کلیدی زیر در انتخاب رک موثر می باشند:
·  تعداد power cordها (بر cable management درون رک تاثیر گذار می باشند)
·  نیازهای سیستم خنک کننده شامل جریان هوای بغل به بغل یا پشت به جلو، CFM و غیره
·  فضاهای رک یونیت (RU) جهت اشغال
·  عرض و عمق تجهیزات IT و غیر IT
·  مجموع وزن تجهیزات IT و غیر IT
·  تعداد پورت های مورد نیاز شبکه – چند کابل به رک وارد می شوند

 

انتخاب ابعاد و ظرفیت باربری رک
حداقل ابعاد مورد نیاز برای عرض و عمق رک و نیز ظرفیت باربری آن بر اساس ویژگی های IT و غیر IT انتخاب می شود. بنابراین قبل از انتخاب ابعاد رک باید سه فاکتور را مد نظر قرار داد.
اولین فاکتور طرح پیشرفت تجهیزات IT می باشد. یک رک IT عموما عمر مفید بیش از 8 سال دارد و این مساله باعث می شود که از نسل های مختلفی از تجهیزات IT پشتیبانی نماید. همانطور که در بالا ذکر شد بیشتر تجهیزات IT برای نصب در رک های 19 اینچی استاندارد شده اند. اگر از تجهیزات IT استاندارد همسان در دیتا سنتر استفاده شود، استفاده از رک های بزرگتر نیاز نمی باشد. اما در صورتی که نیازهای آینده مشخص نباشند دست بالا گرفتن عمق و عرض رک، رویکرد مناسبی می باشد. جدول 3 ابعاد رک را برای تجهیزات مختلف IT پیشنهاد می دهد. در بعضی موارد مدیران یا طراحان دیتا سنتر حداکثر تعداد رک را در دیتا سنتر و همچنین اتاق اضافه ی رک برای کابل کشی می خواهند. در این موارد چندین Layout رک (جهت های عمودی و افقی) برای مقایسه بین رک های عریض و عمیق وجود دارد. به عنوان مثال ابعاد بعضی دیتا سنترها این اجازه را میدهد که با استفاده از رک های عریض به جای رک های با عمق بیشتر، تا 10 رک بیشتر را استفاده نمایید.
 
تجهیزات IT ابعاد رک IT پیشنهادی
سرورهای 1U 600mm(24 اینچ) در 1200mm(48 اینچ)
سرورهای 2U/4U، محیط های مختلط 600mm(24 اینچ) در 1070mm(42 اینچ)
Blade Servers 750mm(30 اینچ) در 1070mm(42 اینچ)
شبکه های با تراکم بالا 750mm(30 اینچ) در 1070mm(42 اینچ)
شبکه ی عمیق با تراکم بالا 750mm(30 اینچ) در 12000mm(42 اینچ)
ذخیره سازی شبکه 600mm(24 اینچ) در 1070mm(42 اینچ)
زیر ساخت همگرا شده ی IT 750mm(30 اینچ) در 1070mm(42 اینچ)

جدول 3: ابعاد پیشنهادی رک IT بر اساس نوع تجهیزات

 
فاکتور دوم تراکم رک می باشد(kw/rack). رک های با چگالی بالاتر عموما وزن بالاتری دارند. اطمینان حاصل نمایید که رک توانایی تحمل بار در حداکثر تراکم را داشته باشد. در پایان فروشندگان رک های IT عموما مدل های استاندارد رک را بر اساس آنالیز بازار پیشنهاد می دهند. معمولا رک های استاندارد ارزان تر از رک های غیر استاندارد می باشند. اکثر رک های استاندارد سازگاری با سیستم را گارانتی می کنند و امکان انعطاف پذیری بیشتری را در هنگام خرید و نصب تجهیزات فراهم می آورند.
 
اولیت های انتخاب رک IT
علاوه بر رعایت اولویت هایی چون رنگ، نوع در (خمیده یا زاویه دار)، نوع قفل در، مهار بندی لرزه ای و غیره معیارهای طراحی بایستی برآورده شوند. به عنوان مثال هر گونه تغییر در درهای عقب یا جلو نباید گردش جریان هوا را محدود کند.
 
نتیجه
در هر دیتا سنتر رک های IT نقش مهمی در سرویس دهی به نسل های مختلف تجهیزات IT تا حداکثر میزان مورد نیاز را دارند. رک های IT کمتر از 5% هزینه ی ایجاد زیر ساخت دیتا سنتر را به خود اختصاص می دهند و بر قابلیت سروسی دهی، انعطاف پذیری و مدیریت دیتا سنتر موثر می باشند. همچنین مهم است که اتاق تخصیص داده شده برای رک ها(چه در داخل ساختمان باشد و یا بیرون از آن) باید به دور از منابع حرارت باشد.

تعداد بازدید: 1360 بار