چگونه یک رک IT را انتخاب کنیم -قسمت دوم

چگونه یک رک IT را انتخاب کنیم -قسمت دوم

معیارهای انتخاب
پیش از انتخاب رک باید مواردی همچون ابعاد، طراحی اجرا، طراحی ساختار، جنس مواد و رنگ مد نظر قرار گیرند. رک ها ارتباط زیادی با عملکرد دیتا سنتر دارند و همینطور بر مدت زمان انجام عملیات وابسته به رک موثر می باشند. عموما رک های ارزان قیمت نیازمند زمان بیشتری جهت Cable management و نصب می باشند که در کمیت های بزرگ میتواند تاثیر زیادی در هزینه های اجرا داشته باشد.

 

ابعاد
اکثر تجهیزات IT دارای عرض استاندارد 482.6mm (19 اینچ) شامل لبه ها و گوشه ها می باشند که امکان نصب آن ها را در رک های 19 اینچ فراهم می آورد. رک های 19 اینچ توسط Electronic Industry Alliance (EIA) تایید شده اند. استانداردهای مربوطه عبارتند از EIA-310-D ، کابینت، رک ها، پنل ها و استاندارد های تجهیزات مربوطه، همچنین IEC60293-3-100، سازه های مکانیکی برای تجهیزات الکترونیکی-سری سازه های مکانیکی با ابعاد 482.6mm(19 اینچ)-بخش های 3 تا 100: ابعاد پایه ای پنل های جلو، زیر رک ها، شاسی، رک ها و کابینت ها. توری های عمودی نصب شده با “U” مشخص می شوند. یک U برابر است با 44.45mm (1.75 اینچ). اگر یک رک 42U باشد به این معناست که فضای عمودی داخلی 1.87m برای نصب تجهیزات، در اختیار می باشد. بعضی از رک ها قابلیت سفارشی کردن ارتفاع U برای مصارف خاص را دارند. رایج ترین ابعاد رک های IT عبارتند از عرض 600mm (24 اینچ) ، عمق 1070mm (42 اینچ) و ارتفاع 42U.
باید در نظر داشت که تجهیزات IT با عمق بیشتر و تراکم بیشتر کابل و power، نیازمند رک های با عرض، عمق و ارتفاع بیشتری می باشند. جدول 2 مزایای ابعاد رک های جایگزین را در مقایسه با رک های معمول بیان می کند.

ابعاد معمول

مزایای ابعاد معمول

ابعاد جایگزین

مزایای ابعاد جایگزین

ارتفاع 42U 1.قیمت کمتر از رک های بلندتر
2. دسترسی آسان به کلیه ی قسمت ها بدون نیاز به نردبان
3. منطبق بر استانداردهای بازشوها (کامیون ها، درهای ورودی و آسانسورها)
4.عدم ایجاد مزاحمت برای تجهیزات اطفاء حریق نصب شده در سقف
ارتفاع45U،48U ،52U تا 58U

فضای U بیشتر جهت نصب تجهیزات

عرض 600mm (24 اینچ) 1. قیمت کمتر از رک های عریض تر
2. کاهش اثر پایه های رک نسبت به رک های عریض تر


1. فضای بیشتر برای cable managementهای متراکم و توزیع power
2.فضای بیشتر جهت تجهیزات IT عریض تر مانند پره های سرور و تجهیزات شبکه که از سیستم خنک کننده ی بغل به بغل به جای پشت به جلو استفاده می کنند
عمق 1070mm (42 اینچ) 1. قیمت کمتر از رک های عمیق تر
2. کاهش اثر پایه های رک نسبت به رک های عمیق تر


1.تطبیق پذیری با سرورهای عمیق تر
2.فضای بیشتر برای cable management
3.موقعیت های بیشتر برای تجهیزات zero-U همچون rPDUها برای redundancy یا تراکم های بسیار بالا

جدول 2: مقایسه ی مزایای ابعاد رک های جایگزین(عرض،عمق و ارتفاع) با رک های معمولی


عموما جهت انطباق با ترانک های کابل شبکه، رک ها باید 750mm (29.5 اینچ) عرض و 1070mm (42 اینچ) عمق داشته باشند. همچنین رک های سرور جهت انطباق با سرورهای عمیق تر و فراهم نمودن فضا در پشت رک جهت cable management، 600mm (24 اینچ) عرض و 1200mm (47.2 اینچ) عمق داشته باشند. در هنگام انتخاب رک های عریض اطمینان حاصل نمایید که فروشنده ی رک، ریل های عمودی که از نشت هوای سرد و گردش هوای گرم جلوگیری می نماید را فراهم نماید. جهت سهولت جابجایی و نصب، ارتفاع رک نباید از ارتفاع کوتاه ترین در کمتر باشد. در پایان اگر رکبا تجهیزات IT، pre-configure شده بود اطمینان حاصل نمایید که برای جلوگیری از ایجاد آسیب به تجهیزات IT ، فروشنده shock packaging را ارائه نماید.

طراحی اجرایی
علاوه بر موارد ذکر شده در بالا موارد دیگری همچون سرعت آرایش و نصب آسان نیز باعث افزایش عملکرد بهینه ی دیتا سنتر می شوند. در همین مورد میتوان سه ویژگی ذیل را ذکر نمود:
· نصب بدون نیاز به ابزار باعث کاهش زمان مورد نیاز جهت اسمبل کردن درها، پنل های جانبی، سقف و لوازم جانبی در حین عملیات نصب و راه اندازی می شود.
· ریل های قابل نصب به صورت عمودی و بدون نیاز به ابزار باعث کاهش زمان نصب می شوند.
· در هنگام ایجاد دستور کار یا ایجاد data base، تعداد موقعیت های U به نصب تجهیزات IT شناسایی تجهیزات سرور کمک می کند.
· پنل های جانبی نیمه ارتفاع و قابل برداشتن، بررسی رک را راحت تر و امن تر می کند.
· Leveling feetهای پیش نصب شده امکان تنظیم سریع را با استفاده از بولت در دال های بتنی ایجاد می کند.
· چرخ های پیش نصب شده در زیر رک، به جابجایی آن بدون نیاز به جک پالت کمک می کند.

طراحی سازه ای
ظرفیت باربری در برابر بارهای استاتیکی و دینامیکی، پارامتر بحرانی ای در قاب رک می باشد. تکنیک های ساخت مختلف همچون ورق های فرم داده شده، ورق های چند لایه، ورق های لوله ای با درز جوش پیوسته یا منقطع ظرفیت تسلیم متفاوتی را ایجاد می کنند. هر تکنیک دارای نقاط ضعف و قوت منحصر به فردی می باشد. به عنوان مثال ورق های چند لایه در اکثر رک های صنعتی با هزینه ی پایین و ظرفیت استاتیکی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. گرچه این تکنیک به دلیل ضعف در برابر بارهای دینامیکی که موجب ایجاد محدودیت در برابر جابجایی می شود برای رک های IT توصیه نمی شود. مثال دیگر، روش جوشکاری در درزها می باشد. به دلیل کاهش خطای انسانی، جوشکاری به وسیله ی ربات به جوشکاری دستی ترجیح داده می شود. مثال های بسیاری در خصوص تکنیک های ساخت رک وجود دارد اما مساله ی مهم در انتخاب رک، ظرفیت باربری رک در برابر بارهای استاتیکی و دینامیکی می باشد. هر چه ظرفیت باربری بالاتر باشد رک قوی تر است. توجه داشته باشید که در مناطق لرزه خیز از رک های لرزه ای مخصوص که مطابق با استاندارد NEBS GR-63-CORE می باشند استفاده می گردد.

تمامی اجزاء رک (در، قاب، ریل های نصب) باید به خاطر حفظ ایمنی به زمین پیوند داشته باشند. ساده ترین راه، اتصال اجزاء به سیستم های برق می باشد. طراحی برخی از رک ها به گونه ای است که بدون نیاز به پیچ به زمین متصل می شوند. این ویژگی باعث افزایش سرعت آرایش و کاهش خطای انسانی در طی نصب و راه اندازی می شود. در ها به طور همزمان وظیفه ی حفاظت فیزیکی و کنترل جریان هوا را در تجهیزات IT بر عهده دارند. بنابراین نیازهای ضروری درها، مقاومت سازه ای و نیز سوراخ های موجود در آن ها می باشد که در برخی موارد موجب ایجاد ناسازگاری در آن ها و چالش برانگیز می باشد. به عنوان مثال در بعضی از طراحی های سازه ای نیاز به ایجاد 85% و یا بیش از آن سوراخ در سطح در می باشد. بررسی ها نشان داده اند که سوراخ های 64% حتی در بارهای 30KW/rack و بیشتر تاثیری بر عملکرد سیستم خنک کننده و جریان هوا ندارند.

جنس مواد
با افزایش تراکم در رک های power، تجهیزات IT بیشتری باید در رک نصب شوند.
بنابراین ظرفیت باربری هر رک باید با دقت ارزیابی شود. ظرفیت باربری هر رک می تواند تا چندین تن باشد. رک های IT عموما از مواد فلزی که بسته به ملاحظات قیمت، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی میتوانند فولاد یا آلومینیوم باشند ساخته می شوند. به استحکام بالاتر و قیمت پایین تر استفاده از رک های فولادی رایج تر می باشد. فولادهای الکتروگالوانیزه (روکش روی) مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند اما به دلیل تمایل به ایجاد zinc-whisker (جمع شدن اجزائ کوچک روی بر سطح فلز الکتروپول یا گالوانیزه شده) برای رک ها توصیه نمی شوند. ذرات zinc-whisker در اثر جریان هوا از سطح فلز جدا شده و در فضا معلق می شوند. این مساله باعث افزایش ریسک zinc-whisker که باعث ایجاد short circuit بر بوردهای تجهیزات IT می شوند می گردد. گاها به منظور حفظ امنیت، کاهش صدا و سهولت جابجایی از رک های ساخته شده با چوب کامپوزیت در محیط کار استفاده می شود.

رنگ
سطح کابینت ها یا لوازم جانبی باید پرداخت شده باشد تا مناسب نیاز مشتری در خصوص رنگ باشد. رنگ های معمول عبارتند از مشکی و سفید. اثرات کثیف شدن و لمس دست بر رک های مشکی کمتر از رک های سفید نمایان است و این مزیت موجب کاهش هزینه های تمیز کاری می شود. رنگ رک های سفید حدودا پس از دو سال که در معرض دمای بالا و جریان هوا قرار بگیرند کم رنگ می شود. اما به هر حال رک های سفید نور بیشتری را در قیاس با رک های مشکی منعکس می کنند و کنتراست بیشتری به تجهیزات IT و کابل ها می دهند که باعث می شود تشخیص زمان کار کردن آن ها در رک ساده تر باشد. به دلیل انعکاس نور، روشنایی می تواند اندکی در سطح پایین تر باشد. این مزیت در مواقعی که روشنایی دائما برقرار باشد مزیت قابل لحاظی می باشد اما در مواردی که از lighting management استفاده میشود تاثیر کمتری دارد. در یک مطالعه ی موردی که اخیرا صورت گرفته، میزان نور مورد نیاز در یک دیتا سنتر بزرگ که از روشنایی LED استفاده کرده مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته است.یک محیط قدیمی با کابینت های سیاه و سرورهای نامنظم و cable managementهای ضعیف نیاز به 65% انرژی جهت روشنایی داشت. در حالی که این مقدار برای یک محیط جدیدتر با کابینت های سفید،سرورهای مرتب و cable management مناسب به 50% رسیده بود.
 

تعداد بازدید: 1698 بار