چگونه یک رک IT را انتخاب کنیم-قسمت اول

چگونه یک رک IT را انتخاب کنیم-قسمت اول

 
خلاصه:
در دیتا سنترهای با 1-3KW/rack معمول ترین رک های IT، رک هایی با 600mm (24 اینچ)، عرض و 1070mm (42 اینچ عمق) و 42 یونیت ارتفاع می باشند.
امروزه دیتا سنترها از گستره ی وسیعی از تجهیزات IT و Form Factorهایی که نیازمند رک ها و تجهیزات جانبی آن ها هستند پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال رک هایی که 5KV و بالاتر را ساپورت می کنند، عمقی بیشتر از ابعاد تجهیزات و ارتفاعی بیشتر از power distribution units (rack rPDUs) ندارند.
این مقاله به بررسی نکات کلیدی و گزینه های مختلف و نیز معیارهای انتخاب رک های IT میپردازد.
معرفی
رک های IT در سه شکل تقسیم بندی می شوند:
·       رک های 2-post
·       رک های 4-post
·       کابینت ها
رک های 2-post عموما برای تجهیزات مخابراتی، رک های 4-post برای تجهیزات شبکه، کابینت ها جهت تجهیزات ذخیره سازی و محاسباتی مورد استفاده قرار می گیرند (شکل 1). رک های 2-post عموما عمق کمتری از رک های 4-post دارند و همچنین بار کمتری را نیز تحمل می کنند. کابینت ها جهت استفاده ی تجهیزات سنگین تر و دارای دما و ولتاژ بالاتر مناسب هستند. میتوان با باز کردن در ها و پنل های جانبی کابینت ها از آن ها برای تجهیزات open frame که نیاز به تحمل بار وزنی بیشتری دارند استفاده نمود. رک های Wall-mount برای نصب بر روی دیوار و صرفه جویی در فضای کف و در مکان هایی که رک های معمولی مناسب نیستند استفاده می شوند. این رک ها می توانند به صورت open frame یا کابینت باشند. این رک ها کوچکتر از رک های ایستاده بوده و وزن کمتری را می توانند تحمل کنند. تجهیزات IT شامل سرورها، ذخیره ی اطلاعات، سوییچ های شبکه، روترها، سخت افزارهای مخابراتی و غیره می باشند.رک های IT با مجموع ساختن تجهیزات، نه تنها در فضا صرفه جویی می کنند بلکه نقش مهمی در نصب و آرایش تجهیزات سنگین، ایجاد یک فضای سازماندهی شده جهت Power Distribution، توزیع جریان هوا برای عملکرد بهتر سیستم خنک کننده، مدیریت کابل های شبکه، نظارت محیطی بر رک، امنیت و غیره ایفا می کند. یک رک شلوغ میتواند تا چند صد کیلوگرم وزن داشته باشد.
این مقاله تلاش دارد با معرفی جزئیات رک و تشریح معیار های انتخاب، روند مفیدی را جهت انتخاب رک پیشنهاد دهد.

 

اجزاء رک
شکل 2 نمایی از یک رک معمول IT را نمایش می دهد. رک شامل قاب، ریل های نصب عمودی، کانال تجهیزات zero-U، درهای جلو و پشت، پنل های جانبی، سقف با حفره ی عبور کابل، چرخ های زیر رک، جداکننده های هر سطح و غیره می باشد. تجهیزات IT و لوازم جانبی آن ها بر روی ریل های نصب عمودی قرار می گیرند. همچنین فضاهایی در قاب برای نصب تجهیزات غیر IT و لوازم جانبی آن ها مانند Power، خنک کننده و Cable Management تعبیه شده است.وجود سوراخ در درهای جلو و پشت امکان دسترسی جهت نصب تجهیزات در یک فضای امن و قابل قفل شدن بدون محدود شدن جریان هوا در تجهیزات را فراهم می آورد. پنل های جانبی میتوانند جریان هوا را بهینه کرده و از ترکیب هوای بین دو رک جلوگیری کنند. سقف رک دو عملکرد کلیدی دارد: یکی محافظت از تجهیزات IT در مقابل سقوط اجسام و دیگری فراهم آوردن یک نقطه ی ورودی جهت Power و کابل های شبکه. سوراخ های سقف رک باید امکان عبور دسته های کابل را امکان پذیر سازند. همچنین سقف باید در پیرامون سوراخ های عبور کابل دارای brush strip باشد تا از نفوذ گرد و غبار جلوگیری شود. همچنین از سقف بعضی از رک ها جهت نصب آرایش فرورفتگی های کابل استفاده می شود.
لوازم جانبی نیز نقش مهمی در رک های IT ایفا می کنند. جدول 1 برخی از لوازم جانبی مرسوم و ساختار آن ها را بیان می کند. توجه داشته باشید که ممکن است بسته به مشخصات مورد نیاز به بعضی از اجزاء رک نیاز نباشد و تعمدا از آن ها استفاده نشود. به عنوان مثال درهای عقب عموما در رک هایی که از سیستم راهروی گرم استفاده می کنند کنار گذاشته می شوند. در بعضی استفاده های به خصوص، رک های IT باید جهت ایجاد پایداری به کف متصل شوند بنابراین بایستی چرخ های زیر رک حذف شوند.دسته بندی

نام

عملکردسخت افزار نصب

قفسه بندی

نصب towre unit، مانیتور و سایر تجهیزات را به صورت ثابت وکشویی امکان پذیر می سازد

سخت افزار پایدار کننده

از tip-over جلوگیری نموده و الزامات لرزه ای را ارضاء می نمایدPower

management

واحد توزیع Power در رک(rPDU)

Power را در سطوح رک توزیع می کند

کنترل از راه دور بار به صورت real-time و امکان کنترل Power خروجی مجزا در صورت لزوم

کنترل جریان هوا

پنل خالی

فضای رک را جهت جلوگیری از چرخش مجدد هوا می پوشاند، باعث افزایش کارایی سیستم خنک کننده می شود

مهار جریان هوا

ایجاد گزینه های خنک کننده که میتواند موجب افزایش کارایی سیستم خنک کننده در رک شودCable

management

تنظیم کننده های عمودی یا افقی کابل

پاور کورد و کابل ها را منظم می نماید تا ردیابی کابل ها را تسهیل نموده و از اتصال اشتباه به دلیل خطای انسانی جلوگیری نماید

شیارها و محفظه های کابل در قسمت بالای رک

ایجاد مسیر در پاور کوردها در قسمت بالای رک و کاهش هزینه ی سینی های کابل

امنیت و نظارت

نظارت محیطی

کنترل دما، رطوبت، جریان هوا، دود و سایر پارامترهای محیطی

سیستم HID دسترسی به رک

کنترل و مدیریت دسترسی به سیستم با استفاده از کارت HID

مراقبت

نظارت از راه دور بر تجهیزاتتعداد بازدید: 1945 بار